Blog jihočeské historie

Dvakrát nevstoupíš do jedné řeky a tak CARPE DIEM ( užívej dne )

Vystěhovalci - Severní Amerika 1918 - 1939.

Literatura :

Přicházeli z daleka. Historie městečka Spillville v státě Iowa a jeho českých osadníků. ( Překlad z angl. orig. , autor Cyril M.Klimesch ). Nakl. Epocha, Praha, 2008, 206 s., příl.

Městečko Spillvill postupně vznikalo od počátku 50. let. 19. století. Jako první osadník se zde zakoupil Němec Josef Spielman ( po němž také osada později dostala jméno ).
V roce 1854 si zde koupili pozemsky vystěhovalci jihočeského původu : Josef Linhart z Let u Mirovic, jeho zeť Ignác Benda, František Bouška a Martin Bouška,oba z Borovan u Bernartic, Václav Kopet z Krče u Protivína a Josef Zahasky ( asi Zahajský ) z Orlíku nad Vltavou. V průběhu následujících let se osada rozrostla a další přistěhovalce původem z Německa a hlavně z jižních Čech. Jejich seznam uvádí příloha na konci knihy.
Předkové autora knihy – Cyrila M.Klimesche – rodově pocházeli z Purkarce a autor na knize začal pracovat na konci 40. let min. století. Původně zamýšlená rodinná kronika se časem rozrostla o kapitoly o historii Spillvillu, o nelehkém údělu jihočeských vystěhovalců – včetně jejich strastiplné pouti z rodné vsi, přes moře, cestu Spojenými Státy až do Spillvillu. A zde je čekal nový domov.
Kniha zachycuje historii Spillvillu až do závěru 19. století. Zvláštní kapitolu autor věnoval známému prázdninovému pobytu Antonína Dvořáka v létě roku 1893. Ten na konci pobytu v jednom dopise napsal ,,Ti lidé sem přišli před čtyřiceti lety, nejvíce z okolí Písku, Tábora a Budějovic. Samá ubohá chudina a po velkých trampotách a námahách se obohatili a mají se nyní zde velmi dobře.“
Kniha o historii Spillvillu je nejenom kronikou jednoho hodně vzdáleného městečka ležícího kdesi na severozápadě Spojených Států, je i jedinečným svědectvím o nelehkém životním osudu mnoha jihočeských vystěhovalců ve druhé polovině 19. století.


02.06.2008 00:00:00Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se